לייעוץצרו קשר

סרטן הריאות

לוגו דה וינצ'י

כתבת מערכת דה-וינצ'י

עודכן:  18.09.2022 / 6:26
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin

מהו סרטן הריאות

סרטן ריאות נחשב לאחד מסוגי הסרטנים הכי נפוצים והכי קטלניים, אצל נשים כמו אצל גברים, בארץ ובחו"ל ולאחד מסוגי הסרטנים הבודדים בהם המחלה נגרמת על ידי גורם חיצוני – עישון. למעשה, כל עישון שהוא, בין אם זה עישון סיגריות, סיגרים, מקטרות, נרגילות או אפילו עישון פסיבי בלבד, מגדיל את הסיכון ללקות בסרטן ריאות. הסיכון עולה ככל שגיל התחלת העישון היה צעיר יותר וכל שמעשנים יותר סיגריות ביום. לנגמלים מעישון, הסיכון הולך ויורד ככל שעובר הזמן מעת עישון הסיגריה האחרונה. גורמים נוספים היכולים להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן ריאות הם חשיפה לחומרים מסוכנים כמו אסבסט, גז הראשון או ניקל, חשיפה לקרינה מייננת, או גורמים גנטיים העוברים מדור לדור.

הסוגים העיקריים של סרטן הריאות

קיימים שני סוגים עיקריים של סרטן ריאות: סרטן של תאים קטנים – SCLC – Small Cell Lung Carcinoma וסרטן של תנאים שאינם קטנים NSCLC- Non Small Cell Lung  והם נבדלים אחד מהשני בגודל הגידול ומהירות ההתפשטות. רוב מקרי הסרטן הם של סרטן של תנאים שאינן קטנים.
סרטן ריאות יכול להירפא, בעם אובחן מבעוד מועד, כך שמאד חשוב לשים לב לתסמינים כמו שיעול ממושך, כאבים בחזה, צפצוף נשימתי, חוסר תיאבון, דלקת ריאות שלא מגיבה לטיפול ועוד. במידה וסימפטומים אלו מתמשכים יש ללכת לרופא לבדיקת רנטגן ולקבלת המשך טיפול לפי הצורך.

דרכי הטיפול האפשריות לטיפול בסרטן הריאות

ישנן מספר אופציות לטיפול בסרטן ריאות, התלויות בסוג וגודל הגוש שהתגלה. אם הסרטן שהתגלה הוא מסוג של תאים קטנים, הטיפול יהיה באמצעות תרופות ולא על ידי ניתוח. במידה והסרטן הוא מסוג של תאים שאינם קטנים, ייבחנו אפשרויות של טיפול כימותרפי או ניתוח כירורגי.

הפתרון האולטימטיבי- ניתוח רובוטי עם רובוט דה וינצ'י

כיום, ניתן לבצע ניתוח רובוטי של כריתת ריאה (מלאה או חלקית) באמצעות טכנולוגיה מתקדמת חדשה: טכנולוגית דה וינצ'י. באמצעות טכנולוגיה זו, ששימושה נמצא היום בעלייה מתמדת (במגוון סוגי ניתוחים, מניתוח לצניחת רצפת האגן ועד לניתוח לכריתת בלוטת הערמונית), המנתח חותך מספר חתכים קטנים בלבד ומפעיל את רובוט דה וינצ'י – רובוט בעל 4 ידיים: אחת מצוידת במצלמה ושלוש מצוידות באביזרי ניתוח. הידיים של הרובוט יציבות ומדויקות והמצלמה מאפשרת למנתח ראיה תלת ממדית של האיברים הפנימיים. ניתוחים רובוטיים אלו מאפשרים דיוק מרבי, בקרה והפחתת הכאב בזמן הניתוח ולאחריו.  

ניתוחים נוספים עם רובוט דה וינצ'י

כיום מתבצעים ניתוחים רבים ומגוונים באמצעות רובוט דה וינצ'י כגון:  ניתוח סרטן פרוסטטה, ניתוח להסרת גידול ברחם, ניתוח כריתת מעי ניתוח קילה, ניתוחי פרוסטטה טיפול וניתוח לסרטן בלוטת התריס ועוד.

אולי יעניין אותך גם

16 אפריל 2024

חודש לאחר הניתוח המטופלת בת ה-85 חזרה לרכב על אופניים

16 אפריל 2024

ניתוח רובוטי מורכב במרכז הרפואי לגליל: הסרת גידול נדיר מהלבלב בסיוע רובוט דה-וינצ'י

4 אפריל 2024

לראשונה בהדסה ניתוחים להסרת גידולים סרטניים מהריאות ומדופן בית החזה באמצעות הרובוט דה וינצ'י XI